Музиčар лого клавијатура



Музика је уметност музика је наука

Музика је универзални језик који нас повезује, без обзира на порекло, језик или културу. Она има моћ да изрази емоције, прича приче и пренесе дубље значење. Ево неколико кључних тачака о музици:

  • Порекло и развој: Музика је присутна у свим културама и епохама. Њени корени сежу уназад хиљадама година, од примитивних ритмова до савремених жанрова.
  • Елементи музике:
    • Мелодија: Низ тонова који чине тему песме.
    • Хармонија: Комбинација тонова која ствара акорде и хармонске прогресије.
    • Ритам: Однос између нота и пауза који даје песми пулс.
    • Динамика: Промене у јачини звука током извођења.
    • Боја звука: Карактеристике инструмената или вокала.
  • Жанрови: Музика се дели на различите жанрове, као што су класична музика, рок, поп, џез, хип-хоп, електронска музика и многи други. Сваки жанр има своје карактеристике и публику.
  • Извођачи: Музичари, певачи, бендови и оркестри изводе музику. Њихова страст, вештина и креативност доприносе богатству музичког света.
  • Емоције: Музика има моћ да нас усрећи, развесели, потресне или инспирише. Песме које нам значе нешто посебно постају део наше личне приче.

Укратко, музика је више од звука – она је израз наше људскости, начин да се повежемо са светом и са самима собом.

Музика је уметност људске делатности која има циљ да пренесе емоције или идеје. Уобичајена је расправа у историји уметности да ли је неко дело или нека врста делања уметност или не. Уметницка форма је специфична форма уметничког израза. Неколико примера уметничких форми: Сликарство, Музика, Филм, Позориште, Поезија…

Музикологија као уметност

Музикологија обрађује са научне тачке гледишта настанак и развој музике, њене ствараоце, њихова дела и извођаче. Први човек је примитивно музицирао, ударајући и певушећи опонашао је звукове у природи. Сваки народ на земљи развија своју народну или традиционалну музику. Почетком 20 века развија се модерна музика са бројним жанровима ѕез, блуз, рок, поп, реп, техно…

Подела музике

Подела музике по врсти извођаца се дели на: вокална музика, инструментална музика, вокално-инструментална музика. По њеној вредности: Класична музика, Народна музика или Традиционална музика и Забавна музика.

Класична музика

Подразумева западноевропску класичну музику. Процват у западној европи донеле су две ствари: увођење оргуља у црквену службу, и појава трубадура и трувера. Трубадури и Трувери су били путујући музиканти који су се прво појавили у северној Француској подручје данашње Белгије. Трубадури су путовали Европом и забављали свет.

Народна музика

То је изворна музика, специфична за неки крај. Народна музика је везана уз одређену регију или културу. Везано за традиционалну или народну музику је често у пратњи играње у виду кола, плеса…итд.

Забавна музика

Је компонована првенствено да забави слушаоце. У ужем смислу се подразумевају разни облици музичких жанрова који се разликују од народне музике. Забавна музика је почела с развојем штампе и масовне културе у 19. веку који су прво преко нотних записа, потом преко грамофона, радија и телевизије омогућили да се та музика комерцијализује.